Gyakran látni olyan hirdetéseket, szórólapokat, amelyben a grafikai elemek különösen a logók elmosódottak, homályosak vagy pixelesek.Mit lehet tenni ez ellen? Mire kell figyelni ha logót terveztetünk akkor a végeredmény ne csak szép, de használható is legyen?
Az első és legfontosabb, hogy a logók csak és kizárólag vektorgrafikus programban készülhetnek. Erre azért van szükség mert a vektorgrafika minőségromlás nélkül nagyítható,mivel nem pixelekből, hanem matematikai görbékből épül fel. A pixelgrafikus logó viszont nem nagyítható minőségromlás nélkül nagyítva az pixeles lesz.
A legnagyobb hibát már tervezésnél elkövetik a tapasztalatlanabb tervezők. Elindítják kedvenc pixelgrafikus programjukkal elkészítik, amit kell és csodálkoznak, hogy miért nem lehet azt a logót óriásplakáton, autó vagy üzletdekoráción felhasználni. Vagy ha fel is használják a nyomtatás után szembesülnek vele, hogy ez bizony életlen vagy pixeles lett.
A vektorgrafikának a lényege, hogy a grafikai elemek nem képpontokból épülnek fel, hanem matematikai görbékből. Ezeket a görbéket, nagyításkor és kicsinyítéskor a program újra számolja és a számítások után újra a tűéles képet fogjuk kapni. Így tehát egy vektorgrafikus logót minőségromlás nélkül tudunk akár autóra, üzletdekorációra felhasználni, valamint kiváló minőségű nyomdai produktumokat tudunk belőle készíteni.
Nagyon fontos még a fájlformátum, amiben a tervező átadja számunkra a végeredményt. Hiába készíti el nekünk vektorgrafikus formátumban, ha az átadásra kerülő anyag pixelgrafikus. Nem jó, ha küld nekünk egy .PNG vagy .JPG kiterjesztésű képet. Ezek mind pixelgrafikus képformátumok, nem nagyíthatóak és egyáltalán nem alkalmasak arra, hogy a logót professzionális minőségben felhasználjuk, ott ahol csak szeretnénk. Mindig ragaszkodjunk ahhoz, hogy az átadott anyagban legyen vektorgrafikus állomány. Ezeknek a kiterjesztése .EPS, .AI, .CDR vagy .SVG fájlformátum legyen.
Amennyiben így járunk el, rengeteg kellemetlenségtől tudjuk magunkat megóvni a későbbiekben.
Összefoglalva tehát a jó logó: egyszerű,
kevés színből áll,
könnyen olvasható és felismerhető
vektorgrafikus állományban is a rendelkezésünkre áll.